
2025-04-16
News
Hungary
PS Könyvklub, Nincs Időm Olvasni Kihívás, NIOK, Szabados Ágnes
Szabados Ági gondolatai
Mi inspirálta a NIOK elindítását, és hogyan látod, hogyan változtatta meg a közösségi olvasás kultúráját az elmúlt években?
2017-ben kezdtem el a Nincs időm olvasni kihívást, aminek a célja az volt, hogy népszerűsítsem az olvasást és azt a gondolatot, hogy mindenkinek lehet is ideje rá. Álmomban sem gondoltam volna, hogy mára 140.000 fős lesz a Facebook csoport, akikkel minden hónapban együtt olvassuk a közös könyvet, és napi szinten rengeteg olvasmányt ajánlunk egymásnak.
Bár az olvasás általános megítélése, hogy egyre rosszabbul állunk, mi nem így látjuk. A fiatalok körében is van egy réteg, ahol újra divat olvasni. Magyarország lakosságának 10%-a olvas, ami nem tűnik hatalmas számnak, de sok már európai ország sokkal rosszabbul áll.
Mit gondolsz, miért egyre népszerűbbek a vállalati könyvklubok? Hogyan tudnak ezek hozzájárulni a munkahelyi közösségekhez?
Az olvasás kiegyensúlyozottabbá tesz, csökkenti a stresszt, javítja a memóriát. A számtalan pozitív, az egyénre gyakorolt hatása mellett vállalati környezetben szerintem az egyik legjobb csapatépítő módszer lehet a közös könyvklub. Kollégákból csapattá válhatnak a munkatársak, hiszen egy-egy könyv történetének, témáinak közös átbeszélése során jobban megismerhetik egymást, empatikusabbá, elfogadóbbá válnak, barátságok születhetnek.
Mi alapján választjátok ki a hónap könyveit a NIOK-ban? Mennyire fontos, hogy a témák kapcsolódjanak a személyes fejlődéshez vagy a szakmai inspirációhoz?
A csapatommal kiemelt figyelmet fordítunk arra, hogy remek könyveket válasszunk. Ezek nem szakmai könyvek, viszont mindegyik olyan témákat boncolgat, amelyekből sokat magunkkal vihetünk és segíthetik a személyes fejlődésünket, így munkahelyi környezetben is profitálhatunk belőlük. De a könyvklubok fő hangsúlya a kikapcsolódás és egymáshoz való kapcsolódás. Nem szeretnénk, ha a kollégák feladatnak éreznék az olvasást és a könyvklubot, ezért fontos, hogy ne szakmai könyveket, hanem regényeket hozzunk be hónapról hónapra a közösségeknek.
Hogyan képzeled el a PS-sel való együttműködést hosszú távon? Van esetleg olyan különleges program vagy tematikus est, amit szívesen megvalósítanál?
Bízunk benne, hogy sok klassz élménnyel fogtok gazdagodni, és akár még több kolléga kedvet kap majd az olvasásra.
Mit üzensz azoknak, akik még sosem vettek részt könyvklubban? Hogyan érdemes belevágni, akár egy munkahelyi környezetben?
Tekintsenek rá csapatépítő lehetőségként, ahol a kollégákat és akár önmagukat is jobban megismerhetik! Rengeteg prekoncepció tud megdőlni egy-egy őszinte beszélgetés során. Kell kis bátorság, hogy olykor egészen személyes gondolatokat, tapasztalatokat is megosszunk, de ez teljesen egyéni döntés, ki mennyire engedi be a kollégáit, és hoz személyes tapasztalatokat, élményeket, vagy szigorúan csak az olvasmányélményről beszél. Ez is teljesen egyéni, de mindenképp hatalmas élmény.
Van olyan személyes olvasmányélményed, amely különösen inspirált mostanában, és amit szívesen ajánlanál a PS munkatársainak?
Rengeteget olvasok, de elsősorban amiatt, hogy kiválasszam, melyik legyen a közös könyvünk. Hónapokkal előre járunk már, így ami kiemelkedően kedvenc, az általában könyvklub olvasmány lesz. Márciusban a Pacsirta nagyon meghatározó élmény volt még úgy is, hogy már többedjére olvastam újra. Egészen új mélységeit fedeztem fel most, hogy ez a kötet lett a 7. Aranylétrás kötetünk.
Mondy Andrea gondolatai
Mi inspirálta a Process Solutions-t arra, hogy elindítsa a saját könyvklubját a NIOK-kal közösen?
A Process Solutions mindig is nagy hangsúlyt fektetett a folyamatos fejlődésre, legyen szó szakmai vagy személyes fejlődésről. Egy olyan kezdeményezést szerettünk volna létrehozni, amely nemcsak kikapcsolódást nyújthat munkatársainknak, hanem ösztönzi az új gondolatok, perspektívák megismerését is. A NIOK-kal való együttműködés tökéletes megoldásnak bizonyult, hiszen ők Magyarország egyik legnagyobb és leginspirálóbb olvasói közösségét építették ki, amiből mi is szeretnénk részt vállalni.
Hogyan illeszkedik a könyvklub a PS munkahelyi kultúrájába és közösségépítő stratégiájába?
A PS munkahelyi kultúrája az érdeklődés, a tudásmegosztás és a támogató közösség alapjain nyugszik. A könyvklub kiváló lehetőséget ad arra, hogy a munkatársak összegyűljenek, együtt gondolkodjanak és megosszák egymással a benyomásaikat. Ez erősíti a csapatszellemet, fejleszti a kommunikációs készségeket és hozzájárul a közös élményeken alapuló munkahelyi kapcsolatokhoz.
Mit vártok ettől a kezdeményezéstől? Van konkrét célotok, például a csapatszellem erősítése vagy a munkatársak inspirálása?
A legfőbb célunk az, hogy egy olyan közösségi teret hozzunk létre, ahol a kollégák kikapcsolódhatnak, inspirálódhatnak és fejleszthetik gondolkodásmódjukat. A csapatszellem erősítése mellett szeretnénk, ha a könyvklub segítene abban is, hogy a kollégák tágabb perspektívából lássanak bizonyos szakmai és személyes kérdéseket.
Hogyan fogadták a munkatársak a könyvklub ötletét? Volt már valamilyen különleges reakció vagy pozitív visszajelzés?
Már sikeresen megtartottuk az első alkalmat, amelyen már most tizenöten vettünk részt. Az adott hónap NIOK-regényét, Kosztolányi Dezső Pacsirta című művét elemeztük ki, amely most a Libertine kiadásában gyönyörű, aranylétrás kötésben jelent meg. Hatalmas élmény volt megtapasztalni, hogy ahányan voltunk, annyiféle benyomást és gondolatot kaptunk a történetből, amelyeket egy jó hangulatú beszélgetés keretében oszthattunk meg egymással. Az esemény különlegességét emelte, hogy az első klubalkalmunkat személyesen Szabados Ági, a NIOK alapítója vezette, aki rengeteg izgalmas háttérinformációval gazdagította a beszélgetést, mind a regényről, mind Kosztolányiról. Az első tapasztalatok alapján bátran kijelenthetem, hogy egy ilyen olvasóklub óriási közösségépítő erővel bír, és nem utolsósorban minden résztvevő gazdagodhat általa, hiszen – ahogy Ági többször hangsúlyozta a klub megnyitóján – minden könyv hozzánk tesz valamit.
A PS-nél erős a szakmai fókusz, de mennyire fontosnak tartjátok a szellemi kikapcsolódást és a kulturális kezdeményezéseket a mindennapokban?
A szakmai kiválóság nálunk kulcsfontosságú, de hisszük, hogy a szellemi kikapcsolódás és az önfejlesztés legalább ilyen lényeges. Egy harmonikus munkahelyi környezethez hozzátartozik a feltöltődés lehetősége, amit a sok más programunk mellett (pl.: Party Divízió, Társasjáték klub, közösségi és CSR eseményeink) egy ilyen új kezdeményezés is tökéletesen tud támogatni.
Milyen gyakran tervezitek a könyvklub alkalmakat, és miként lehet bevonni a kollégákat, hogy aktív résztvevőkké váljanak?
Havonta egy alkalommal tartjuk a találkozókat, hogy mindenki kényelmesen elolvashassa az aktuális könyvet. Az előzetes kommunikációval, belső hírlevelekkel és interaktív felmérésekkel szeretnénk minél több kollégát bevonni.
Ha előretekintünk egy évet, hogyan képzeled el a könyvklub fejlődését?
Bízunk benne, hogy a könyvklub egyre népszerűbbé válik, és hosszútávon esetleg tematikus estekkel vagy hangulatos belső rendezvényekkel is bővíthetjük a programot.
Milyen személyes élményed van a könyvolvasással kapcsolatban?
Számomra az olvasás mindig is inspiráló kikapcsolódást jelentett, miközben lehetőséget ad arra, hogy folyamatosan új ismereteket szerezzek. A könyvek tökéletes eszközt kínálnak a tanulásra és a világ különböző nézőpontjainak megismerésére. Az egyik legmélyebb és leginspirálóbb könyv, amit az utóbbi időben olvastam és szívesen ajánlanék, Radhanath Swami The Journey Home című műve. Ez a könyv rendkívüli utazás az ember és Isten kapcsolatába, a belső önvaló keresésébe, miközben hiteles kulturális és spirituális utazást mutat be Amerikától a Közel-Keleten és Ázsián át egészen Indiáig. Egy ilyen mű bárkinek segíthet új nézőpontokat felfedezni és elmélyíteni saját belső útkeresését, miközben rendkívül komoly és ősi alapigazságokra és értékekre ébreszt rá.