Litkey Farkas, a Process Solutions katamarán kormányosa ötödször Soling-világbajnok!

A Process Solutions már 2022 óta büszke támogatója és névadó szponzora a Process Solutions katamaránnak, amelynek kormányosa nem más, mint Litkey Farkas, aki az öt világbajnoki címével a legsikeresebb vitorlázó a Soling hajóosztályban. Mostani interjúnkban a Soling Világbajnokságba való visszatéréséről, a versenyek kihívásairól és a jövőbeli tervekről beszélgettünk vele.

2024-07-12

News

Hungary

Litkey Farkas Soling-világbajnok, Process Solutions Katamarán, Soling, 2024 VB arany, Norvégia

Gratulálunk a világbajnoki győzelemhez, és természetesen az Európa-bajnoki ezüstéremhez is, amelyet néhány hete nyertek!
Meséljen röviden a Soling VB-ről és a sikerről?

„Nagyszerű érzés visszatérni a Soling osztályba, különösen ilyen hosszú kihagyás után. Négy világbajnoki címet nyertünk 2013-ban, 2015-ben, 2017-ben és 2019-ben. Azonban a 2019-es VB óta nem versenyeztünk a Soling osztályban a COVID-19 járvány miatt. Készültünk a 2020-as világbajnokságra, de az a vírus-helyzet miatt sajnos elmaradt.

Idén egy norvég csapat nyerte az Európa-bajnokságot, mi innen az ezüstérmet hoztuk haza, de a Világbajnokságon sikerült legyőznünk őket. Az EB-n szerzett tapasztalatok alapján finomítottuk a VB felkészülést.

A világversenyt az osloi fjord legszélesebb részén rendezték Norvégiában, amin az összes esélyes, illetve jelentősebb versenyző résztvett, világbajnokok, olimpikonok.

Előzetesen úgy láttuk, hogy nyolc csapat is komoly aspiráns lehet a VB győzelemre, de a futamok során kiderült, hogy további 2-3 specialistára is figyelnünk kell.

Számítottunk az erős szélre, de ez végül nem valósult meg, viszont gyönyörű helyen és szép környezetben versenyezhettünk.

Minden napra két futamot terveztek, és a bajnokság szabályai szerint a tíz futamból a kilenc legjobbat értékelték.

A mostani VB helyszíne egyébként több szempontból is rendhagyó volt: Itt folyik bele a legnagyobb norvég folyó a tengerbe, ami áramlást generál, és ez szokatlan a nem helyi versenyzőknek, erre pluszban oda kellett figyelni.”

Hogyan alakultak az eredmények az egyes napokon?

„Az első nap egy 4. és egy 3. helyet szereztünk, ezzel a második helyen álltunk összesítésben.

A második napon gyenge szél miatt nehezebb volt a dolgunk, mert könnyebb jól vitorlázni erős szélben. Egy 14. helyet értünk el, így a nyolcadik helyre csúsztunk vissza. Ezen a ponton nem hibázhattunk tovább, ez összerántotta a koncentrációnkat és második helyen értünk célba a következő futamban. A nap végén ismét második helyen álltunk. Látszott, hogy megvan az erő a csapatban, és a következő napra erős szelet vártunk, ami megnyugtató volt.

A harmadik napon tényleg erős szél fújt egy 2. és egy 1, helyet szereztünk, ezzel nagy előnyre tettünk szert. Tíz ponttal elléptünk az ellenfelektől, míg a mezőny nagyon egységesnek bizonyult: a 2. és 7. hely között csak pár pont különbség mutatkozott.

A negyedik napon a túl erős szél miatt elmaradtak a futamok.

Végül az ötödik napon arra törekedtünk, hogy megtartsuk vezető pozíciónkat, ne vállaljunk túl nagy kockázatokat, és ezt jól sikerült megvalósítanunk. Hét pont előnnyel fordultunk az utolsó futamra, és ebből hat pont meg is maradt, így nyertünk. Az összesen nyolc futamból egyébként 6 gyenge szeles volt.

A második helyen végül egy brazil csapat végzett, a harmadik helyen pedig az a norvég csapat, akiktől a legjobban tartottunk. Elégedettek és boldogok vagyunk!”

Milyen különbségek vannak a felkészülésben a különböző hajóosztályokban? Vannak egyáltalán?

„Én finnes versenyző voltam, ami egy lassú hajónak számít. Amikor lassú hajóban vitorlázol, a taktika jelentősége sokkal jobban felértékelődik. Ahogy egyre gyorsabb a hajó, egyre inkább a sebesség válik fontossá, a taktika pedig kisebb súllyal esik latba. A katamaránok esetében a sebesség-felkészítés sokkal fontosabb, mint egy soling hajó esetében.

Mivel a soling rosszul gyorsul, így a jó rajt kulcsfontosságú, szemben például egy katamaránnal. Ilyenkor a profik óvatosabbak, inkább kicsit hátrébbról indulnak, hogy ne kapjanak büntetést, ha véletlenül idő előtt „átcsúsznának” a rajtvonalon.”

Milyen fejlesztésekkel készülnek az idei Kékszalagra és mik az elvárások?

„A legnagyobb fejlesztés, hogy idén minden készen van annak érdekében, hogy a lehető legtöbbet ki tudjuk hozni a hajónkból. Ennek a hajónak (AC45) akkor van esélye, ha gyenge szél van, és idén erre számítunk. Én nagyon jó vagyok gyenge szélben, és van körülbelül három hasonló gyenge szeles hajó a mezőnyben, így ilyen körülmények között ők a legkomolyabb versenytársak. A fő taktika, hogy a gyenge szeles sebességet maximalizáljuk. Még sok munka van hátra, de a Kékszalagig már folyamatosan edzőtáborozunk.

Milyen jelentős versenyek várhatóak a szezon további részében?

„A Kékszalag után már inkább a következő szezonra készülünk. Egy hónap pihenő után, szeptembertől már a jövő évre koncentrálunk, a fókusz a katamarán és természetesen a Kékszalag lesz. A szüreti regattán elindulunk, de annak kisebb a súlya, inkább a jövőre fejlesztünk majd akkor is.”