2024-10-04
News
Hungary
Digitalizáció, Digitális transzformáció, Vezetői támogatás, Digitális jövőkép, Változáskezelés, Változásmenedzsment, Versenyelőny
Szerző: Sólyom Attila, Digital Transformation Director
Process Solutions
Egy korábbi, a változásmenedzsmentet tárgyaló cikkben már megállapítottuk, hogy a vezetésnek mintaként önmagának is alkalmaznia kell azokat a viselkedésformákat, amelyeket látni szeretne a beosztottjainál – így természetes, hogy ennek a modellezésnek felülről lefelé kell áramlania a hierarchiában, mert csak így maximalizálható a hatása.
Azonban, hacsak a digitális átalakulás által vezérelt változásokat nem a legmagasabb vezetői szint kezdeményezte, a felső vezetés érdekeinek integrálása és összehangolása olyan cél, amelyet a transzformációs erőfeszítésnek tudatosan kell megközelítenie és átfogóan kezelnie.
A vezetői bevonás biztosításának kihívásai
Ahhoz, hogy a vezetők elkötelezzék magukat a digitális kezdeményezések mellett, gyakran az szükséges, hogy olyan élénk képet kapjanak a jövőről, amely rezonál az elképzeléseikkel.
Olyan digitális jövőképet kell megfogalmazni, amely összhangban van a vállalat fejlődési pályájával és a vezetők törekvéseivel.
A kihívás abban rejlik, hogy ezt a jövőképet az üzleti stratégia szerves részeként kell tudni hitelesen bemutatni, mivel nem csupán egy informatikai frissítésről vagy egy múló trendről van szó.
A technológia világa elképesztő sebességgel halad -ezzel lépést tartani néha ijesztő lehet a döntéshozók számára, akik esetleg nem digitális szakértők. Valóban meg kell találni az egyensúlyt a gyors, rövid távú nyereség csábítása és a tartós, hosszú távú digitális stratégia szükségessége között. Hogy még nagyobb hangsúlyt fektessünk erre az aspektusra, a rövid és hosszú távú kezdeményezések közötti egyensúlyozás hatását kielemeztük legutóbbi, “Digitális transzformáció egyszerűen – gyors eredményekért az innováció útvesztőjében“ című blogposztunkban.
A vezetők szerepe nem csak a költségvetés aláírása – a változás zászlóvivőivé kell válniuk, segítve az eligazodást a „kulturális tehetetlenségben”, amely természetszerűen ellenállást jelent egy ilyen váltás során. Az örökölt gondolkodásmód és a digitális jövő közötti szakadék áthidalásához nemcsak éles intuícióra van szükség, hanem hajlandóságra is, hogy kilépjünk a szokásaink által meghatározott komfortzónánkból.
Kockázatok, amelyekre figyelni kell
A vezetői jóváhagyás súlya nélkül a digitális projektek nem kapják meg a kiteljesedéshez szükséges erőforrásokat – alulfinanszírozottak és alultámogatottak lesznek. A támogatás hiánya azzal a kockázattal jár, hogy a digitális kezdeményezések és a vállalat szélesebb körű céljai nem lesznek összehangoltak, ami „szervezeti szétkapcsolódáshoz” vezethet, ami költséges lehet. Sőt, ha a vezetés nem támogatja az új technológiák elfogadását, a vállalati döntéshozatal lelassulhat, így csökkentve versenyelőnyét egy olyan piacon, amely manapság senkire sem vár.
Feladatok
A bevonás biztosításához vezető út magában foglalja egy meggyőző üzleti terv kidolgozását, amely a vállalat jövőjének szívéről és a digitális világban elfoglalt helyéről szól. Ennek révén lehet kapcsolatba lépni a vezetőkkel, kézen fogni őket a digitális környezetben, és félreérthetetlenül megmutatni nekik, hogy támogatásuk révén hogyan alakíthatók át drámaian az üzleti kilátások.
A vezetőknek egyértelmű mérőszámokat kell látniuk, amelyek számszerűsítik az átalakulás sikerét, és részt kell venniük a folyamatban – szerepet kell vállalniuk azokban a döntésekben és stratégiákban, amelyek kézzel foghatóvá teszik ezt a változást.
Ha lehetőséget biztosítunk a vezetőknek, hogy „bepiszkítsák a kezüket”, azaz játsszanak az új eszközökkel és platformokkal, az demisztifikálhatja a digitális világot. Arról is szól, hogy meggyújtsuk bennük az innováció szikráját, táplálva azt a gondolkodásmódot, amely mindig azt kérdezi: “Mi a következő lépés?”
Módszerek és megoldások a sikerhez
Ahhoz, hogy a vezetőket bevonhassuk, a módszertani megközelítésnek olyan személyre szabottnak kell lennie, mint amilyen például egy testre szabott öltöny.
- A kommunikáció kulcsfontosságú − úgy kell megvalósítani, hogy pontosan reagáljon minden egyes vezető egyedi aggályaira is, és megmutassa nekik, hogyan illeszkedik a digitális stratégia a jövőképükhöz.
- Az átalakulásnak gyorsan érkező, kis „győzelmekkel” kell kezdődnie, olyanokkal, amelyek (ön)bizalmat építenek és kikövezik az utat a lényegesebb változások előtt. Néha a vállalaton kívülről érkező „szakmai hangok” is jelentős szerepet kaphatnak, így például olyan szakértőké, akik − új perspektívákat kínálva – képesek az átalakulás javára billenteni a mérleg nyelvét.
- A képzés és a fejlesztés kritikus szerepet játszik a vezetői csapat digitális jártasságának növelésében, biztosítva, hogy rendelkezzenek a digitális kezdeményezések támogatásához mind a szükséges tudással, mind a bizalommal. Sőt, egy iteratív folyamat elfogadásával, ahol aktívan keresik a visszajelzéseket és azokra támaszkodva cselekszenek, a vállalat valós időben finomíthatja stratégiáját, fenntartva a vezetők elkötelezettségét és aktív részvételét.
- Végül, nem lehet eléggé hangsúlyozni az együttműködési kultúra fontosságát. Amikor a vezetői csapattól egészen a frontvonali munkatársakig mindenki együtt dolgozik, az átalakulás nem csak egy informatikai projektté válik, hanem egy teljesen új működési móddá, így egy új fejezetté a vállalat evolúciójában.
Összefoglalva, a vezetői részvétel biztosítása nem csupán a digitális átalakulási folyamat egy szakasza. Ez egy folyamatos erőfeszítés, amely az út minden lépését alátámasztja, biztosítva, hogy a digitális jövő felé való elmozdulás ne csak sikeres, hanem fenntartható is legyen, és a vállalatot az innováció és a versenyképesség új magasságaiba vezesse.
* * *
Kövesd a karrieroldalunkat…
…szakmai munkánkról és közösségi életünkről szóló cikkeinket és podcast-sorozatainkat, hogy minél jobban megismerhess minket, azért, hogy biztosan tudd, miért érdemes a Process Solutions Csapat tagjának lenni, velünk dolgozni, kiaknázni a folyamatos fejlődést biztosító lehetőségeinket, és így biztos karriert építeni!
A legjobbakkal dolgozunk a legjobbaknak!
Nézd meg programjainkat és állásajánlatainkat!
Jelentkezz hozzánk!
Építs karriert a Process Solutionsnál, a 2006 óta hazai piacvezető számviteli és bérszámfejtési outsourcing-szolgáltatónál.
Következő posztunk megjelenéséig nézd meg az alábbi PS In-voice podcast-okat!
Képet kaphatsz arról, hogy miként tekint a Process Solutions a digitalizációs lehetőségekre, és részleteket hallhatsz néhány fejlesztési projektünkről…
PS In-Voice – PS APPS érintésmentes könyvelés… Újabb lépés a könyvelés evolúciójában
PS In-Voice – Digitális transzformáció, avagy az Excel-től az automatizált könyvelési folyamatokig
PS In-Voice – Féljünk-e, hogy elveszi a munkánkat a robotkönyvelő?